Procesor se přehřívá: proč a co dělat?

Procesor je jednou z nejžhavějších součástí počítače a potřebuje dobré chlazení.Pokud není teplo dostatečně odváděno dostatečně, procesor se začne přehřívat.V počítači se to může projevit ve formě zvýšení šumu, snížení výkonu a náhlého restartu.Pokud narazíte na takové příznaky, doporučujeme vám seznámit se s tímto materiálem.Zde zjistíte, proč se procesor může přehřát a co dělat v takových situacích?

Důvod č. 1. Chladič procesoru je zanesený prachem.

Ve většině případů se pro chlazení procesoru používá chladicí systém, který sestává z měděného nebo hliníkového radiátoru foukaného ventilátorem.V průběhu času se v chladiči hromadí prach a ventilátor jej již nemůže efektivně vyfukovat.To má vliv na odvod tepla z procesoru a začíná se přehřívat.

Proto pokud se setkáte s přehřátím procesoru, musíte nejprve vyčistit chladič od prachu.Na stolním počítači je to velmi jednoduché.Je nutné počítač zcela vypnout a sejmout boční kryt skříně.Poté získáte přístup k chladicímu systému procesoru a budete jej moci vyčistit od prachu.V případě notebooku to vše závisí na konkrétním modelu.V některých případech stačí pro přístup k chladicímu systému odstranit spodní kryt zařízení a v některých případech bude nutné zařízení kompletně rozebrat.

Samotné čištění lze provést různými způsoby.Nejlepší volba- vyjměte chladicí systém z procesoru a úplně jej rozeberte.Pokud se ale během demontáže obáváte, že něco poškodíte, můžete jednoduše vyhodit chladič stlačeným vzduchem.V extrémních případech můžete prach z chladiče odstranit bavlněným tamponem, i když tato metoda není považována za příliš bezpečnou, protože může způsobit elektrostatické napětí.

Důvod č. 2. Procesor se přehřívá kvůli vysušené tepelné pastě.

Pokud jste odstranili prach z chladiče, ale procesor se stále přehřívá, může být důvod tepelné mazivo.Skutečností je, že pro efektivnější přenos tepla z procesoru do radiátoru se používá speciální tepelně vodivá pasta nebo tepelné mazivo.V průběhu času může tato pasta zcela vyschnout, což výrazně sníží přenos tepla a může vést k přehřátí procesoru.

Abyste mohli vyměnit tepelné mazivo, musíte zcela odstranit chladicí systém.Poté budete muset vysušené tepelné mazivo odstranit alkoholem, povrch osušit a aplikovat nový.

Důvod č. 3. Procesor se přehřívá kvůli problémům s ventilátorem.

Také různé problémy s ventilátorem mohou vést k přehřátí procesoru.Například ventilátor může selhat a zastavit točení nebo točení trhavě a při nízké rychlosti.

V některých případech ventilátor pracuje, ale nemůže normálně rotovat kvůli vodičům nebo jiným objektům, které blokují jeho činnost.Abychom tyto problémy eliminovalizkuste spustit počítač s odstraněným bočním krytem a sledujte ventilátor procesoru.

Důvod č. 4. Procesor se přehřívá kvůli špatné ventilaci podvozku.

Jsou-li v počítači nainstalovány produktivní součásti, musí být skříň počítače dobře větraná.Ventilátoři by měli vyhřívat horký vzduch z pouzdra a přivádět studený vzduch dovnitř.Pokud k tomu nedojde, teplota vzduchu uvnitř se neustále zvyšuje, což může vést k přehřátí procesoru nebo jiných součástí.

Proto musí být na skříni počítače alespoň jeden ventilátor.Pro maximální větrání podvozku musí být na boční, přední a spodní straně podvozku nainstalovány ofukovací ventilátory.A foukací ventilátory jsou na horní a zadní části podvozku.

V případě notebooku lze ventilaci skříně zlepšit pomocí speciálního chladicího stojanu, který bude foukat studený vzduch.