Specifikace grafické karty

Grafická karta je jednou z hlavních součástí počítače.Je zodpovědná za zpracování grafiky a zobrazování obrázků na obrazovce monitoru.Při výběru grafické karty je proto velmi důležité věnovat pozornost jejím charakteristikám.Protože záleží na vlastnostech grafické karty, zda dokáže splnit všechny požadavky uživatele.

V tomto článku se budeme zabývat hlavními charakteristikami moderních grafických karet.A také mluvit o tom, jak tyto informace použít, aby nedošlo k chybě při výběru grafické karty.

Grafický procesor (čip)

První věc, kterou byste měli při výběru grafické karty věnovat pozornost, je grafický procesor.Všechny ostatní specifikace grafických karet závisí na modelu GPU.

NVIDIA pojmenovává své GPU takto: GeForce GTX 123.

Kde 123 je číselné označení, které označuje pozici tohoto grafického čipu v řadě grafických karet NVIDIA.První číslice označuje generování grafické karty.V současné době je nejnovější generací grafických karet GeForce GTX 7xx.Druhá a třetí

číslice označují polohu tohoto grafického čipu v řadě grafických karet současné generace.Čím vyšší jsou čísla 2 a 3, tím vyšší je úroveň této grafické karty.GeForce GTX 780 je tedy výkonnější než GeForce GTX 770 a GeForce GTX 770 je silnější než GeForce GTX 760.

AMD používá pro své grafické čipy velmi podobné schéma označení.Čipy od AMD jsou označeny takto: Radeon HD1234.Kde je číslo 1označuje generování grafického čipu a čísla 2, 3 a 4 označují polohu čipu v aktuální generaci.

Nyní se podíváme na skutečné vlastnosti grafických karet.

Rychlost hodin GPU

Frekvence hodin GPU je jednou z nejdůležitějších vlastností grafické karty.Zpravidla je frekvence hodin grafického procesoru grafické karty uvedena v megahertzech (MHz), méně běžně používaných gigahertzech (GHz).Čím vyšší je frekvence hodin, tím rychlejší procesor zpracovává informace, a to přímo ovlivňuje rychlost grafické karty.

Je třeba poznamenat, že stejný grafický procesor v různých grafických kartách může pracovat na různých frekvencích.K tomu dochází, protože některé grafické karty používají přetaktování z výroby.

Velikost videopaměti

Množství videopaměti je charakteristika, které mnoho nezkušených uživatelů věnuje příliš velké pozornosti.Důvodem je ne příliš poctivá reklama, která se zaměřuje především na jednoduchý a srozumitelný nápad, že čím více paměti, tím rychleji zařízení pracuje.

Ve skutečnosti je všechno úplně špatně a v zásadě si ani nemůžete dávat pozor na množství paměti.Méně než je nutné, u tohoto modelu grafické karty se výrobce nenainstaluje.Ale více - instalujte s potěšením.Opět se to dělá s cílem přilákat pozornost nezkušených uživatelů.

Na druhé straně, pokud je rozpočet přidělen na nákupgrafické karty, umožňuje vám bezpečně koupit model s velkým množstvím paměti.V žádném případě to určitě neublíží.

Typ paměti

Typ paměti je již významnější vlastností grafické karty.Nyní v prodeji najdete grafické karty s těmito typy video paměti: DDR3, GDDR3, GDDR4 a GDDR5.Co potřebujete vědět o typech video paměti je, že GDDR3 je lepší než DDR3, GDDR4 je lepší než GDDR3 a GDDR5 je lepší než GDDR4.

V současné době jsou na většině moderních grafických karet nainstalovány typy paměti GDDR3 nebo GDDR5.Paměť GDDR3 se používá v levných grafických kartách, zatímco GDDR5 v grafických kartách střední a vysoké úrovně.

Frekvence videopaměti

Frekvence videopaměti je charakteristika, která ovlivňuje rychlost výměny dat mezi procesorem a pamětí.Rychlost výměny dat mezi procesorem a pamětí samozřejmě ovlivňuje celkový výkon zařízení.Čím vyšší je frekvence videopaměti, tím lepší.

Bitová šířka paměťové sběrnice

Bitová šířka paměťové sběrnice je další charakteristikou, která ovlivňuje rychlost výměny dat mezi procesorem a pamětí.Nyní v prodeji najdete grafické karty s šířkou paměťové sběrnice: 32, 64, 128, 196, 256, 384, 512 a 768 bitů.

Videokarty s kapacitou paměťové sběrnice menší než 128 bitů jsou levná zařízení pro kancelářské použití.Grafické karty střední a vyšší úrovně jsou vybaveny sběrnicí s kapacitou 128 bitů nebo více.

Konektory pro připojení k monitoru

Důležitým parametrem jsou konektory na zadním panelu grafické karty,navrženo pro připojení k monitoru.Ve většině případů se pro připojení k monitoru používá konektor DVI

.Tento typ připojení podporuje většina grafických karet a monitorů.

Pokud však plánujete připojit televizor k počítači pomocí portu HDMI nebo projektoru pomocí portu VGA, musíte se ujistit, že vybraná grafická karta je vybavena portem, který potřebujete.