Teplota počítače

Všechny součásti počítače generují během provozu teplo.Pokud se systémová jednotka a jednotlivé komponenty nechladí dobře, dříve nebo později teplota počítače dosáhne kritických hodnot.Poté počítač začne pracovat nestabilně a může dokonce selhat.

Kdy musím sledovat teplotu svého počítače?

Není nutné příliš často kontrolovat teplotu počítače.Jediná kontrola po dobu 2-3 měsíců bude více než dost.Rovněž je třeba zkontrolovat teplotu v případě problémů s počítačem.Pomalý výkon nebo náhlé restartování počítače může znamenat přehřátí systému.

Příčiny horečky

Nejčastější příčinou je prach.Prachové ucpané radiátory ztrácejí svoji účinnost a velmi špatně se chladí.Systémová jednotka musí být zpravidla očištěna od prachu nejméně jednou za 4 měsíce.

Také nesprávná instalace chladiče nebo chladiče může vést ke zvýšení teploty.

Jak regulovat teplotu počítače

Bylo vyvinuto velké množství aplikací pro regulaci teploty počítače, z nichž některé jsou distribuovány bezplatně.Jeden z nejlepších programůk řízení teploty počítače je aplikace zvaná HWMonitor.Tento nástroj poskytuje nejpodrobnější informace o teplotě všech součástí počítače.S jeho pomocí můžete také zjistit napětí, které je aplikováno na určité komponenty, a rychlost otáčení chladičů.

Kritické teploty pro počítačové komponenty

Procesor. Teplota procesoru v klidovém režimu by neměla přesáhnout 40 stupňů.Při zatížení ne více než 55 stupňů.Pokud váš procesor tyto hodnoty překročí, máte problém s chlazením.Po teplotě 60 stupňů začnou problémy s výkonem a poté, co teplota dosáhne 70–80 stupňů, počítač se restartuje.

Základní deska. Přehřívání čipové sady na základní desce je velmi vzácný jev, ale přesto se také stane něco podobného.Optimální teplota pro čipovou sadu je 25-35 stupňů, maximální bezpečný strop lze považovat za 40-45 stupňů.

Grafická karta. Teplota grafické karty je vysoce závislá na způsobu napájení a chlazení.U běžné grafické karty s chladičem je normální teplota během klidového stavu 40 stupňů.Při zatížení mohou moderní grafické karty bez problémů vydržet teploty 60–75 stupňů.

Pevné disky. Optimální teplota pevného disku je 25–30 stupňů.Hodnota 45 stupňů je nejpřijatelnější po začátku problémů.