Teplota procesoru

Teplota procesoru je kritickým parametrem pro normální provoz počítače.Přehřátí procesoru může vést ke snížení výkonu, nestabilnímu a trvalému poškození počítače.Proto je velmi důležité být schopen určit přehřátí a včas podniknout potřebné kroky.

Obsah
 1. Jak zjistit teplotu procesoru
 2. Jakou teplotu procesoru lze považovat za normální
 3. Když potřebujete zkontrolovat teplotu procesoru
 4. Externí znaky zvýšení teploty procesoru
 5. Jak můžete snížit teplotuprocesor
Jak zjistit teplotu procesoru

Nyní existuje obrovské množství různých nástrojů pro monitorování teploty procesoru.Níže se podíváme na některé z nejpopulárnějších bezplatných programů, které můžete použít ke kontrole teploty procesoru.

HWMonitor

Jedním z nejvhodnějších programů pro řešení tohoto problému je program HWMonitor.Tento program vám umožní zjistit teplotu procesoru, čipové sady, grafické karty a pevných disků.Pomocí HWMonitor také můžete zjistit rychlost chladiče a aktuální napětí na procesoru, RAM a základní desce.

Program HWMonitor tedy soustředí všechny důležité informace o aktuálním stavu vašeho počítače.Je třeba poznamenat, že HWMonitor je pravidelně pravidelně aktualizován a funguje skvěle jak u stolních počítačů, tak iuas notebooky.

Core Temp

Program Core Temp je také populárním řešením pro sledování teploty procesoru.Zvláštností tohoto programu je, že zobrazuje nejen teplotu procesoru, ale také jeho hlavní charakteristiky.

Na druhé straně program Core Temp zobrazuje informace pouze o teplotě procesoru, zatímco teplota ostatních komponentů počítače zůstává za scénami.

SpeedFan

SpeedFan se zřídka používá ke sledování teploty procesorů.Protože tento program byl vytvořen především pro monitorování chladičů.

Existuje však také funkce pro sledování teploty procesoru a dalších součástí.Proto lze SpeedFan k řešení tohoto problému docela efektivně využít.

Jakou teplotu procesoru lze považovat za normu

U různých modelů procesorů se normální teplota bude lišit.Některé procesory v klidovém režimu a se standardním chladičem jsou zahřívány na teplotu 35 stupňů, jiné více než 35 stupňů, jiné méně.Proto neexistuje žádná jasná hranice mezi normální teplotou a neodůvodněnou vysokou teplotou.Lze však vyvolat typickou teplotu pro průměrného procesoru:

 • 45 stupňův klidovém režimu;
 • 65 stupňůpři zatížení;

Pokud váš procesor běží na volnoběh (bez zatížení) při 50, 55 nebo více stupních, máte problémy s chlazením.Totéž s teplotou podzatížení, nemělo by výrazně překročit 65 stupňů.

Pokud potřebujete zkontrolovat teplotu procesoru

Je-li počítač stabilní, není třeba neustále sledovat teplotu procesoru.

V některých případech je však ověření stále vyžadováno.Uvažujme takové situace:

 • Nákup nebo vlastní montáž počítače. Při prvním zapnutí počítače musíte zajistit, aby procesor a další součásti počítače fungovaly za normálních teplot.
 • Po výměně chladiče nebo tepelné pasty. Po výměně chladiče nebo tepelné pasty je nutné zkontrolovat teplotu.Vždy existuje šance, že jste udělali něco špatného.
 • Po vyčištění počítače od prachu. Po vyčištění počítače se ujistěte, že teplota je v normálním rozmezí, protože během procesu čištění byste mohli poškodit chladič.
 • Po přetaktování procesoru. Přetaktování procesoru významně zvyšuje pravděpodobnost přehřátí, takže pokud se potýkáte s přetaktováním, pak je hlavním problémem regulace teploty.
 • V případě známek přehřátí procesoru. Níže si povíme o tom, jaké známky naznačují možný problém se zvyšující se teplotou procesoru.

Vnější známky zvýšení teploty procesoru

Jak tedy víte, zda se procesor přehřívá?Existuje celá řada vnějších značek, jejichž identifikace naléhavě potřebuje zkontrolovat teplotu procesoru.

 • Restartujte počítač. Nejběžnějším znakem přehřátí procesoru je restart počítače.Proto, pokud se váš počítač restartuje bez zjevného důvodu, musíte zkontrolovat teplotu procesoru, možná je problém právě přehřátí.
 • Vysoký šum. Další důležitou vlastností je vysoká hladina hluku.Mnoho počítačů může upravit rychlost chladiče v závislosti na teplotě procesoru, což zase vede ke zvýšení hladiny hluku.To je patrné zejména u notebooků , když se přehřívá, většina notebooků začíná vydávat velké množství hluku.
 • Snížená produktivita. V důsledku přehřátí procesoru se může výkon počítače snížit.Ale pozorovat tento efekt je mnohem obtížnější.

Pokud si všimnete těchto příznaků, měli byste okamžitě zjistit teplotu procesoru, abyste se ujistili, že je vše v pořádku s počítačem.

Jak můžete snížit teplotu procesoru

Zjistili jste tedy, že teplota vašeho procesoru je nepřiměřeně vysoká.Nyní zvážíme řadu opatření, která je třeba přijmout, abychom tento problém vyřešili:

 • Vyčistěte počítač od prachu. Pokud je počítač zaprášený, nebude chladicí systém fungovat v plné síle.V důsledku toho stoupá teplota počítačových komponent.Pokud se jedná o stolní počítač, můžete jej sami očistit od prachu.Za tímto účelem opatrně otevřete boční krytOdstraňte prach štětcem nebo ne silným proudem vzduchu.Pokud máte notebook, budete muset kontaktovat servisní středisko a vyčistit chladicí systém.
 • Zkontrolujte rychlost chladiče. Ve většině případů vám systém BIOS umožňuje snížit rychlost chladiče v procesoru, aby se snížila úroveň hluku. Zadejte BIOS a vypněte tuto funkci.
 • Zkontrolujte chladicí systém. Je pravděpodobné, že máte problémy s chladicím systémem.V typickém počítači sestává chladicí systém procesoru z chladiče, chladiče a tepelné pasty.S chladičem nejsou žádné problémy, ale chladicí a tepelné mazivo může selhat.Ujistěte se, že se chladič procesoru může volně otáčet.Chcete-li to provést, zkuste jej otočit prstem, když je počítač vypnutý.Chladič by se měl otáčet rychle a snadno.Tepelné mazivo může také vyschnout.V tomto případě musí být vyměněn.
 • Prohledejte počítač, zda neobsahuje viry. Pokud je počítač napaden viry, mohou vytvářet další pracovní vytížení.To může vést ke skutečnosti, že i během prostojů bude teplota procesoru poměrně vysoká.Chcete-li problém vyřešit, musíte nainstalovat antivirový program nebo přeinstalovat operační systém.
Bonusové video.Test procesoru bez chlazení