Touchpad na notebooku nefunguje

Touchpad je zařízení určené k nahrazení počítačové myši na notebooku.Použití touchpadu samozřejmě není tak pohodlné jako běžná počítačová myš, ale stále je to lepší než pracovat na notebooku používajícím pouze klávesnici.

Vzhledem k důležitosti zařízení, jako je touchpad, není překvapivé, že uživatelé na něj často kladou dotazy.Například nedávno se v komentářích ptali, proč touchpad na notebooku ASUS nefunguje.V tomto článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku analýzou nejčastějších příčin tohoto problému.

Důvod č. 1. Touchpad nefunguje, protože je deaktivován pomocí tlačítka.

Pokud touchpad na vašem notebooku nefunguje, je nejprve třeba zkontrolovat, zda je deaktivován. Existuje několik způsobů, jak deaktivovat touchpad.Nejjednodušší způsob deaktivace touchpadu je deaktivace pomocí tlačítka.Vedle touchpadu je zpravidla speciální hardwarové tlačítko pro zapnutí /vypnutí.Stiskněte toto tlačítko a zkontrolujte funkčnost touchpadu.

Pokud není k dispozici žádné hardwarové tlačítko, je možné dotykové tlačítko deaktivovat dotykovým tlačítkem.Takové dotykové tlačítko se obvykle nachází na samotném dotykovém panelu a je označeno tečkou.Chcete-li dotykovým tlačítkem zapnout dotykové tlačítko, musíte jej stisknout dvakrát (poklepáním).

Důvod č. 2. Touchpad je deaktivován pomocí kombinace kláves.

Pokud na notebooku není hardware ani dotykové tlačítko, musíte zkusitpovolit touchpad pomocí kombinace kláves.V závislosti na modelu notebooku se kombinace kláves pro zapnutí dotykové podložky může lišit.

Požadovanou kombinaci kláves najdete v pokynech z notebooku nebo zkuste použít kombinace kláves z našeho seznamu:

  • Pro notebooky ASUS: Fn + F9nebo F7
  • Pro notebooky Toshiba: Fn + F5;
  • Pro notebooky DELL: Fn + F5
  • Pro notebooky Samsung: Fn + F5 nebo F6;
  • Pro notebooky ACER: Fn + F7;
  • Pro notebooky Lenovo: Fn + F8 nebo F5
  • Pro notebooky Sony Vaio: Fn + F1;

Důvod č. 3. Dotykový panel je na panelu nástrojů deaktivován.

Touchpad lze také deaktivovat v nastavení myši na panelu nástrojů.Zaškrtnutím této možnosti otevřete Ovládací panely a přejděte k části „Hardware a zvuk - Myš

Dále by se před vámi mělo otevřít okno s vlastnostmi myši.Zde musíte přejít na kartu „Nastavení zařízení“ (nebo na kartu „ELAN“) a kliknout na tlačítko „Povolit“.

Poté zavřete okno stisknutím tlačítka „OK“ a zkontrolujte, zda dotykový panel funguje nebo ne.

Důvod č. 4. Touchpad je v systému BIOS deaktivován.

Pokud jste zkontrolovali všechny předchozí důvody, ale touchpad stále nefunguje, měli byste zkontrolovat nastavení v systému BIOS. Zadejte BIOS a zkontrolujte, zda je zapnutá funkce „Internal Pointing Device“, která odpovídá za provoz touchpadu.Tato funkce je obvykle k dispozici v části „Pokročilá“ nastavení.

Důvod č. 5. Nejsou nainstalovány žádné ovladače.

Touchpad obvykle funguje i bez instalace řidiči.Situace se však liší, takže pokud vše ostatní selže, stáhněte si ovladače pro touchpad z oficiálních webových stránek výrobce notebooku a nainstalujte je.

Důvod č. 6. Dotykový panel nefunguje správně.

Pokud dotykový panel nefunguje a problém nelze vyřešit, může existovat důvod pro banální poškození dotykového panelu.V tomto případě existuje pouze jedna cesta ven - notebook musí být přenesen do servisního střediska.