Úroveň SAR nebo jaká je specifická míra absorpce

Dnes každý používá mobilní telefony, od malých dětí po babičky.Jen málokdo však přemýšlí o možném poškození konvenčního mobilního telefonu.

Během své činnosti mobilní telefon nevyhnutelně vysílá elektromagnetické pole.Účinek takového elektromagnetického pole na lidské tělo se téměř nezkoumal.Jedna věc je však jasná - dobré nestačí.Proto je-li to možné, je nutné minimalizovat dopad mobilního telefonu na vaše tělo.

K určení úrovně expozice elektromagnetickému poli na lidském těle se používá tzv. SAR (Specific Absorption Rates) nebo specifický absorpční koeficient.Indikátor SAR určuje energii elektromagnetického pole uvolněného v lidském těle za jednu sekundu.SAR se měří ve wattech na kilogram.Čím vyšší je úroveň SAR, tím větší je nebezpečí, které toto zařízení představuje pro člověka.Podle evropských právních předpisů je přípustná hladina SAR 2,0 W /kg.V USA jsou zákony ještě přísnější.Aby zde byl mobilní telefon certifikován, neměla by jeho hladina SAR přesáhnout 1,6 W /kg.

Jak poznám úroveň SAR?

Hodnotu SAR zjistíte pomocí technických specifikací vašeho mobilního telefonu.Pokud žádné informace nepotřebujete, můžete vyhledávat na internetu.Například na webových stránkách http://www.sardatabase.com/ nebo http://reviews.cnet.com/cell-phone-radiation-levels/.Zde se shromažďují informace o SAR pro všechny populární modely mobilních telefonů.

Například u mobilních telefonů a tabletů Apple je úroveň SAR uvedena vnásledující tabulka (informace z sardatabase.com):

)
Model Úroveň SARv W /kg
Apple iPad 0,88
Apple iPad 2 0,76
Apple iPad 2 0,98
Apple iPhone 0,974
Apple iPhone 3G 0,878
Apple iPhone 3GS 1,1
Apple iPhone 4 0,93
Apple iPhone 4S 0,988
Apple iPhone 5 0,901

Kromě toho věnujte pozornost hodnocení nejnebezpečnějších mobilních telefonů (informace z webu cnet.com):

)]
Model Hladina SAR ve W /kg
BlackBerry Curve 9310 1,58
Motorola Razr HD 1,56
Motorola Droid RazrMaxx HD 1,56
BlackBerry Curve 9350 1,5
Nokia Lumia 900 1,49
Motorola Defy XT 1,48
ZTE skóre M 1,45
ZTE skóre 1,45
Motorola Droid Razr ) 1,45
Motorola Droid Razr Maxx 1,45
BlackBerry Z10 142
Samsung Rugby Pro 1,42
Nokia Lumia 928 1.4
Sonim XP Strike 1,39
ZTE Anthem 4G 1,39
T-Mobile Concord 1,38
Sprint Vital 1,38
Sprint Force 1,37
Motorola Atrix HD 1,34
Motorola Droid Razr M 1,3

Jak snížit vliv elektromagnetického pole na tělo?

Znalost úrovně SAR vašeho mobilního telefonu je dobrá.To však neznamená, že se musíte vyrovnat s jeho zářením.Zvažte řadu jednoduchýchakce, které vám umožní výrazně snížit negativní dopad telefonu na tělo.

Na obrázku: Expozice člověka mobilnímu telefonu

Úroveň SAR se měří při maximálním výkonu vysílače.Při skutečném použití bude úroveň expozice záviset na konkrétních podmínkách.Čím lepší je kvalita komunikace v místě, kde je uživatel mobilního telefonu, tím je zpravidla čím méně energie telefon spotřebuje.

Na základě toho můžete dát následující tipy:

  • Zatímco držíte telefon blízko ucha, zkuste neblokovat anténu.Ve většině moderních telefonů je anténa umístěna v horní části pouzdra.Telefon by proto měl být umístěn na spodní straně.
  • Když mluvíte uvnitř, jděte do okna, kdykoli je to možné.Tím se zlepší komunikace se základnovou stanicí a sníží se emise telefonu.
  • Pokud jste daleko od základní stanice a komunikace s věží je velmi slabá, pokuste se minimalizovat dobu hovoru.Protože v takové situaci bude mobilní telefon fungovat na plnou kapacitu.
  • Udělejte co nejméně volání z automobilů a jiných vozidel.Kovová karoserie vozidla výrazně narušuje komunikaci.
  • Ke zvýšení vzdálenosti mobilního telefonu od vaší hlavy použijte kabelový headset nebo hlasitý odposlech.

Kromě toho je třeba mít na paměti, že v době připojení vysílá mobilní telefon silnější signál než během hovoru.Co byChcete-li se tomuto nadměrnému záření vyhnout, při odchozím hovoru dejte telefon k uchu až po připojení k účastníkovi.