Výkonná herní grafická karta.Jak si vybrat?

Nedávno jsme již hovořili o tom, jak vybrat grafickou kartu.Nyní budeme mluvit pouze o herních grafických kartách.Abyste se nemýlili s výběrem výkonné grafické karty, musíte trochu porozumět hlavním technickým vlastnostem grafických karet.

Dva hlavní prvky grafické karty jsou grafický čip a videopaměť.Proto jsou to vlastnosti těchto dvou prvků, které nejvíce ovlivňují konečnou sílu grafické karty.

Grafický čip (GPU, Graphic Processor Unit)je mikroprocesor, který provádí všechny potřebné výpočty a vytváří obrázek, který vidíme na monitoru.Tento čip se skládá z několika subsystémů, z nichž každý provádí různé typy výpočtů.

Pro grafickou kartu je důležité, aby grafický čip na hardwarové úrovni podporoval technologie DirectX a OpenGL.Vlastnosti grafické karty vždy ukazují, která verze těchto technologií je podporována, v současné době nejlepší herní grafické karty podporují DirectX 11 a OpenGL 4.1.

Videopaměťje prvek grafické karty, který ukládá informace potřebné k vytvoření obrázku.Konečná síla grafické karty také velmi závisí na rychlosti grafické paměti.Videopaměť má řadu důležitých vlastností, které by se měly při výběru vzít v úvahu.

Typ pamětije standard, podle kterého se vyráběly paměťové čipy.Na dnešním trhu najdete grafické karty, které používají paměť DDR3, GDDR3, GDDR4 a GDDR5.Při výběru herní grafické kartymějte na paměti, že GDDR3 je lepší než DDR3, zatímco GDDR4 a GDDR5 jsou přirozeně lepší než GDDR3.Ideální možností by byla grafická karta s pamětí GDDR5.

Frekvence pamětije jedním z parametrů, které ovlivňují rychlost výměny dat mezi grafickým čipem a pamětí.Čím vyšší je frekvence, tím lépe.

Šířka paměťové sběrniceje počet bitů, které lze přenášet najednou.Moderní herní grafické karty jsou vybaveny 128, 192, 256, 384, 512 a dokonce 768 bitovou sběrnicí.Čím širší paměťová sběrnice, tím více informací může být zkresleno i při nižší frekvenci.

Množství videopamětije charakteristika, která je v reklamě nejvíce zdůrazněna.Jeho význam je však trochu přeceňován.Obecně platí, že čím více videopaměti, tím lepší, ne však vždy.Grafické karty se zvýšenou pamětí někdy nedávají znatelné zvýšení výkonu.Nezaměňujte proto grafické karty s maximálním množstvím paměti.

Chlazení. Dobrá herní grafická karta by měla být vybavena účinným systémem chlazení.Grafické karty s pasivním chlazením (bez chlazení) pro vás rozhodně nejsou vhodné.Na druhou stranu nezapomeňte na hladinu hluku.Grafické karty se dvěma chladiči jsou mnohem hlučné.

Video výstupy. Moderní herní grafické karty jsou vybaveny digitálním konektorem DVI.Pokud tedy máte před zakoupením starý monitor, musíte na něm zkontrolovat přítomnost stejného konektoru.

V současné době jsou nejoblíbenějšími herními grafickými kartami:

  • MSI PCI-Ex N560GTX Twin Frozr II /OC 1024MBGDDR5 (256bit) (870/4080) (2 x DVI, mini HDMI) (N560GTX Twin Frozr II /OC)
  • Gigabyte PCI-Ex Radeon HD6850 1024 MB GDDR5 (256bit) (820/4200) (2xDVI,HDMI, DisplayPort) (GV-R685OC-1GD)
  • Asus PCI-Ex GeForce GTX 560 1024 MB DDR5 (256bit) (850/4200) (2 x DVI, HDMI) (ENGTX560 DCII OC /2DI /1GD5)

Tyto grafické karty mají optimální vlastnosti a poměrně dostupnou cenu.

Bonusové video.Instalace grafické karty.