Windows 8 tablety

Ještě druhý den společnost Microsoft uspořádala událost, při které oficiálně představila operační systém Windows 8. Jednou z hlavních funkcí tohoto operačního systému je nové rozhraní určené ke zvýšení použitelnosti tabletů.Proto je čas mluvit o tabletech v systému Windows 8. V tomto článku se budeme zabývat stávajícími tablety v systému Windows 8 a jejich funkcemi a rozdíly oproti tabletům založeným na jiných operačních systémech.

Architektura tablet Windows 8

První věc, kterou je třeba pochopit, je, že v systému Windows 8 existují dva typy tabletů.:

  • tablety založené na architektuře x86 - vybavené obvyklou verzí systému Windows 8.
  • tablety založené na architektuře ARM - vybavené speciální verzí operačního systému Windows 8 s názvem Windows RT.

Tablety Windows 8 založené na architektuře x86 (procesory Intel).

Architektura x86 je běžná architektura, která se používá ve všech moderních osobních počítačích (stolní počítače a notebooky). Tablety, postavené na bázi x86, jsou vybaveny běžnými mobilními procesory od společnosti Intel.Mohou to být procesory Core i3, Core i5, Core i7 nebo Atom.

Výhody tablet Windows 8 x86.

Tablety založené na architektuře x86 budou vybaveny obvyklým vydáním operačního systému.Windows 8, který bude nainstalován na běžných stolních počítačích a notebookech.Zakoupením tabletu s architekturou x86 získáte běžný počítač ve formě tabletu.Na těchto tabletech budou fungovat všechny programy, které jsou vhodné pro stolní počítače se systémem Windows.To je obrovská výhoda, ale existují i ​​nevýhody.

Nevýhody tablet Windows 8 x86.

Architektura x86 spotřebovává velké množství energie.To znamená, že za všech okolností bude tablet x86 pracovat méně energie z baterie a generovat více tepla.Většina tabletů na Windows 8 s architekturou x86 je vybavena aktivním chlazením, tj. Rotujícím chladičem.A to znamená, že také vydají trochu hluku.

Tablety Windows 8 založené na architektuře ARM.

Architektura je novější architektura, která se nyní používá v telefonech, smartphonech, tabletech a dalších přenosných zařízeních.Téměř každý moderní smartphone nebo tablet je zaručeně funkční na základě architektury ARM.

Výhody tablet Windows 8 založené na architektuře ARM.

Z pohledu koncového uživatele má architektura ARM pouze jednu velkou výhodu: spotřebuje méně energie a produkuje méně tepla.Zařízení založená na ARM mohou pracovat na baterii výrazně déle než zařízení na bázi x86.Navíc zařízení založená na ARM nevyžadují aktivní chlazení, což znamená, že taková zařízení fungují dokonalebezhlučně.

Nevýhody tablet Windows 8 založených na architektuře ARM.

Nevýhodou ARM z pohledu uživatele tabletu Windows 8 je jeho nekompatibilita s x86.Pro tablety založené na ARM se používá speciální verze operačního systému Windows zvaná Windows RT.Windows RT není kompatibilní s programy psanými pro běžnou verzi Windows.To znamená, že na tabletu s architekturou ARM (a operačním systémem Windows RT) nebudete moci spouštět žádné programy napsané pro běžnou verzi systému Windows 8 a předchozí verze systému Windows.

Pozoruhodným příkladem tabletů na Windows 8 s odlišnou architekturou jsou tablety Microsoft Surface.Společnost nabízí dva tablety:

  • Povrch s Windows RT - tablet založený na architektuře ARM s operačním systémem Windows RT.Již v prodeji za 499 $;
  • Povrch s Windows 8 Pro je tablet založený na klasické architektuře x86 s operačním systémem Windows 8 Pro.

Tablety Windows 8 s architekturou ARM jsou ideální pro zábavu: sledování videí, surfování po internetu a hry stažené z oficiálního obchodu Microsoft.Protože takové tablety nepodporují staré programy pro Windows, nelze je považovat za nástroj práce.

Tablety Windows 8 s architekturou x86 jsou ve skutečnosti plnohodnotnými počítači.Na těchto tabletech můžete spouštět jakýkoli program Windows a používat je jako pracovní nástroj.

Formové faktory tablet na Windows 8

Nedávno se na trhu objevily neobvykle vyrobené tablety.formové faktory.Například Asus Transformer založený na operačním systému Android.S příchodem Windows 8 však téměř všechny společnosti vyrábějící tablety představovaly svá neobvyklá řešení.

Klasická tableta.

Klasický tablet lze považovat za zařízení, které lze použít pouze jako tablet, aniž by bylo možné jej převést do jakéhokoli notebooku.Pokud si vyberete jednoduchý a spolehlivý tablet, musíte nejprve věnovat pozornost takovému zařízení.Tento formový faktor zahrnuje například tablet HP ElitePad 900.

HP ElitePad 900

(tablet) tablet + klávesnice.

Asus poprvé použil tento tvarový faktor ve svém tabletovém transformátoru Asus Transformer.Tablety v této podobě jsou vybaveny další klávesnicí, ve které je umístěna baterie a další součásti specifické pro notebooky.Připojením klávesnice k tabletu tak uživatel získá téměř kompletní notebook.Živý příklad tabletu s tímto tvarovým faktorem: nedávno představený tablet Windows 8 s názvem Asus Transformer Book.

Asus Transformer Book

Posuvná tableta.

Další velmi neobvyklý tvarový faktor pro tablety na Windows 8. Tablety v tomto tvarovém faktoru jsou konstruovány tak, že je lze přeměnit na notebook doslova jedním pohybem.

Jednou z nejpokrokovějších tablet ve výsuvném provedení je Sony VAIO Duo 11. Toto zařízení je vybaveno vším, co s ním potřebujete, jako splný notebook.

Sony VAIO Duo 11

Notebooky jsou transformátory.

Transformátorové notebooky nelze nazvat tablety v plném slova smyslu.Jedná se spíše o notebooky s možností transformace na tablet.Asi nejzajímavějším řešením mezi notebooky s transformátory je řešení od společnosti Lenovo.Notebook Lenovo Yoga umožňuje uživateli převrátit obrazovku do spodní části zařízení.Přenosný počítač se tak změní na tablet.

Lenovo Yoga