Windows Old: co je tato složka a lze ji smazat

Není neobvyklé, že uživatelé najdou na systémové jednotce svého počítače nové složky, které tam dříve nebyly.Jednou z těchto složek je složka Windows.old.Uvnitř této složky jsou obvykle tři podsložky: Windows, Dokumenty a nastavení a Programové soubory.

Pokud jste v počítači také našli složku Windows.old, měl by vám tento materiál pomoci.Zde se dozvíte, co je složka, proč je potřeba a zda ji lze smazat.

Co je tato složka

Uživatelé, kteří čelí složce Windows.old, se nejprve diví, co je složka.Ve skutečnosti je vše velmi jednoduché.

Složka Windows.old se objeví po aktualizaci operačního systému Windows na novější verzi.Například taková složka se objeví, pokud upgradujete Windows 7 na Windows 10. Pokud úplně přeinstalujete Windows, stará složka Windows se neobjeví.

Skutečností je, že při aktualizaci na systémovém disku se zapisují nové systémové soubory, ty, které potřebuje nová verze operačního systému.Zatímco staré soubory nejsou odstraněny, jsou přesunuty do složky Windows.old.To se provádí tak, že se v případě potřeby můžete vrátit k původní verzi operačního systému bez úplné přeinstalování.

Je možné odstranit Windows Old

Zkrátka, ano, složku Windows Old lze vymazat.Musíte však pochopit, že po odstranění složky Windows Old se nebudete moci vrátit k předchozí verzi operačního systému.Jinými slovy, po aktualizaci Windows Old vrátí aktualizaci selže.

Pokud jste však odhodláni zůstat na nové verzi systému Windows, existuje zvláštní mechanismus pro odinstalování systému Windows Old.Abyste ji mohli používat, musíte otevřít vlastnosti systémové jednotky.

A stiskněte tlačítko „Vyčištění disku“.

Poté operační systém analyzuje systémový disk.Může to trvat několik minut.

V důsledku toho se otevře okno „Vyčištění disku“.V tomto okně se zobrazí různé dočasné soubory, které zabírají místo na disku, ale operační systém jich nepotřebuje.Aby se soubory ze složky Windows Old objevily v tomto seznamu, musíte kliknout na tlačítko „Vymazat systémové soubory“.

Poté systém znovu analyzuje systémový disk a znovu zobrazí seznam dočasných souborů, které lze vymazat.Tentokrát však bude v seznamu položka „Předchozí instalace systému Windows“.Toto je složka Windows Old.Označíme „Předchozí nastavení systému Windows“ a klikneme na tlačítko „OK“ ve spodní části okna.

Dále se zobrazí varovná zpráva o mazání souborů.Zde jednoduše potvrdíme odstranění.

Po všech těchto akcích systém spustí čištění disku.Počkejte, dokud nebudou odstraněny všechny vybrané dočasné soubory.

Po vyčištění disku bude odstraněn celý obsah staré složky Windows.Na systémové jednotce zůstane pouze stará stará složka Windows, která nezabírá žádné místo.

V případě potřeby lze zbývající prázdnou složku Windows smazat.Chcete-li to provést, musíte spustit příkazový řádekjménem správce a spusťte příkaz „ rd /s /qc:\windows.old “.

Je třeba poznamenat, že pokud se rozhodnete neobtěžovat čištění systémového disku a mazání staré složky Windows, po chvíli jej systém sám odstraní.Například při upgradu ze systému Windows 7 na Windows 10 se stará složka Windows automaticky odstraní pouze 30 dní po aktualizaci.